Despre noi

Dezvoltarea copilului dumneavoastră este pe primul loc în topul priorităților noastre. Dorim să acordăm atenție fiecărui copil și părinte care alege să se alăture colectivelor noastre.

Repere istorice

Şcoala Gimnazială "Alexandru Ioan Cuza" Vaslui este cea mai veche şcoală dintre şcolile vechi ale Vasluiului care funcţionează şi astăzi.

Situată în str. Racova, nr. 69, şi-a deschis porţile pentru prima dată în ziua de 1 septembrie 1935 sub numele de Şcoala Primară Mixtă Nr. 1 Vaslui.

Anul 1965 este anul în care şcoala îşi schimbă denumirea în "Şcoala de 8 ani Nr. 1 Vaslui", iar din anul 1969 şi până în anul 2003 a fost cunoscută sub denumirea de Şcoala Generală Nr. 1 Vaslui. În anul 2001 şcoala se mută în noua clădire locală finanţată de Banca Mondială.

Noul local de şcoală cuprinde 12 săli de clasă dotate corespunzător, 2 laboratoare de fizică-chimie şi biologie, 1 cabinet de informatică, limba română, istorie, bibliotecă cu peste 10 000 de cărţi.

În anul 2003 Şcoala a preluat numele lui Alexandru Ioan Cuza.

În anul 2011 Şcoala preia prin comasare şi şcolile Brodoc şi Rediu. Şcoala Brodoc a fost renovată prin fonduri europene - proiect derulat prin Primăria Vaslui. Localul este acum modern, cu săli de clasă luminoase, laborator de informatică, sală şi teren de sport, oferind atmosferă placută pentru derularea procesului de învățare.

Resursa umană

Cadre didactice:

Învăţămât preprimar - 2

Învăţămât primar - 14

Învăţămât gimnazial - 27:

10 - gradul didactic I

3 - gradul didactic II

4 - definitivat

8 - debutanţi

Didactic auxiliar: secretar, contabil, bibliotecar, psiholog şcolar(1/2 normă).

Personal auxiliar şi de întreţinere: 6 persoane pentru îngrijire, 2 fochisti şi 1,5 paznic.

Creați un site gratuit! Acest site a fost realizat cu Webnode. Creați-vă propriul site gratuit chiar azi! Începeți